Kde je Mount Taranaki?

Nový Zéland stále nabízel dobrodružství, které žádný správný cestovatel nevynechá. Občas si je však před očkem turisty schová pod svá oblačná křídla a vy se musíte naučit smířit s tím, že všechno spatřit nelze. A tak se stalo, že jsme dojeli k dominantní Mount Taranaki, kuželu vysokému více než 2500 metrů, který Peterovi Jacksonovi posloužil jako inspirace pro Osamělou horu, a neviděli jsme NIC!

Od posledního výletu k sopkám v Tongariro National Park jsme nabrali směr západ a po Forgotten World Highway, překládáno jako Cesta zapadákovem, jsme se vydali ke slavné Mount Taranaki, poslední významné hoře na Zélandu, která zářila na pomyslném listu „Must See“. 155 kilometrů po úzké silnici mezi údolími zvěstovalo, že slunečné počasí vzalo za své. Věřili jsme ale, se na nás usměje štěstí a Mount Taranaki se odhalí v celé své kráse. Usmála se na nás akorát tak smůla… Neradi se vzdáváme bez boje, a tak jsme pod vrcholem přespali a ráno přece jen dorazili až k úpatí hory. Bez maček a cepínů by nás z informačního centra nepustili, ani kdyby nastal nejslunečnější den za posledních deset let. Horu pokryla vrstva hlubokého sněhu. To my ale netušíme, nad hlavami nám visel pouze šedý ponurý mrak. Koupili jsme si aspoň pohled s obrázkem Mount Taranaki a upalovali jsme před deštěm do nedalekého města.

V New Plymouth jsme si s kávou v ruce prošli Coastal Walk, příjemnou stezku linoucí se po pobřeží a dorazili jsme až k Te Rewa Rewa, architektonicky hodnotnému mostu. Nejsme žádní kulturní barbaři, a tak jsme se na odpoledne zavřeli do Puke Ariki muzea a studovali jsme vojenskou aktivitu Nového Zélandu během první světové války. Novozélanďané opět nezklamali a interaktivní výstava nás zaměstnala až do zavíracích hodin. Stále jsme doufali, že nám Mount Taranaki dovolí pokochat se její majestátností a pravidelným kuželovitým tvarem. Doslova jsme se vydrápali na Paritutu Rock na periferii města a opět se střetli pouze s pohledem na rozmazanou mlhu. Příběh má však šťastný konec! O dva dny později, o 70 kilometrů dále se vrchol skutečně zjevil. Nečekaně a maskovaně, ale slavnou Mount Taranaki jsme přece jen spatřili. Při jaké příležitosti to bylo, vám sdělíme příště 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *